Hledat zalíbení v tom, co dělám
Pojďme se zamyslet nad Vaším profesním životem. Proč vlastně chodíme do zaměstnání? Abychom dělali to, co nás baví, nebo abychom zaplatili nájem a uživili rodinu? Je nepochybně úžasné, když nás živí to, co nás skutečně baví. Je to jedna z těch nejlepších věcí v životě, které nás mohou potkat. Ovšem ne každému je to dovoleno a ne každému to může být dovoleno.
Koučové a psychologové často apelují – živte se tím, co Vás baví, vykašlete se na neoblíbenou práci, jen tak budete doopravdy šťastní. Jenomže, kdo by pak vykonával tu obyčejnou práci? Nebuďme jako děti a nenechme si podsouvat, že náš život nemá hlubší smysl, když nemáme k dispozici své vysněné hračky. Nestyďme se za obyčejnou poctivou práci.
Významný vědec, byl to tuším Nikola Tesla, napsal hlubokou moudrost:
„Ne každý může dělat to, co se mu líbí. Každý by proto měl hledat zalíbení v tom, co dělá.“
Někdy nám pro pocit vnitřní spokojenosti skutečně více prospěje, když se s některými skutečnostmi smíříme, než abychom se pouštěli do riskantních projektů, kterými můžeme uškodit nejen sobě, ale také svým nejbližším.
Člověk je živ tím, co má rád
To ovšem neznamená, že bychom se nemohli realizovat v tom, co je nám bytostně blízké a vlastní. Máme na mysli zájmovou činnost. Zde se nachází prostor pro tu skutečnou a vytouženou seberealizaci. Protože člověk je živ tím, co má rád. Určitě jste si všimli, že nejkrásnější fotografie, umělecké nebo cukrářské výrobky vycházejí právě z řad vášnivých amatérů.
Toto je prostor, který byste si měli chránit za každou cenu, protože tímto způsobem načerpáte dostatečné množství energie a obnovíte svůj vnitřní entuziasmus. A kdo nečerpá, brzy nemá z čeho nabízet druhým. Z toho plyne, že se jedná o významný aspekt psychohygieny.
Koníčkům se věnujeme proto, abychom dělali to, co nás baví a aktivně si přitom odpočinuli.
Když se věnujeme oblíbené činnosti, dochází k regeneraci našich psychických i fyzických sil. Zároveň aktivním odpočinkem snižujeme riziko vzniku depresí, které hrozí především v těžkých či krizových situacích. A právě krizové situace dokážeme často se zdánlivou noblesou překonávat právě proto, že se dokážeme zabývat tím, co nás těší a co se nám líbí.