Stretch fólie – nepostradatelný pomocník
Zabalit zboží tak, aby při přepravě nepřišlo k úhoně, to není jen tak. Prokazují to časté problémy s reklamacemi u přepravních služeb, kdy v důsledku nepřiměřené zátěže nebo špatně zajištěného materiálu došlo k poškození nejen samotného obalu, ale i zásilky.
Schopnost dobře zabalit balík závisí na naší intuici, jakémsi vnitřním rozpoložení, které nás vede a radí nám, co je vhodné, a co naopak nikoli. V současné době máme navíc řadu pomocníků, ve srovnání s dobou dvacátého století, kdy výrazně dominovaly papírové krabice přelepené obyčejnou izolepou, anebo polyetylenové sáčky a pytle. Dnes máme skutečně jiné možnosti, mnohem efektivnější a účinnější. Jednou z nich je např. stretch fólie . Dokáže doslova zázraky, jen se s ní musí umět zacházet.
Foukaný polymer
V odborných kruzích se označuje jako „Cast“. V průběhu výroby se extrudovaný polymer zahřívá a v kapalném stavu se do něj vhání pod tlakem vzduch za vzniku bublin. Tloušťka materiálu je závislá od použitého plastu a množství a rychlosti odsávání vzduchové hmoty. Vzniklý obalový materiál má vynikající pevnost, je velmi elastický, nelze jej snadno poškodit a především má neuvěřitelnou přilnavost na všechny druhy povrchů. V praxi se s ním setkáte při balení a fixaci balíků a výrobků, včetně těch s ostrými hranami a špičatými výstupky.
Předepjatý plast
Jak již napovídá název, materiál je již navinutý na roli v předepjatém stavu, není tedy třeba při ovíjení balíků nebo věcí vyvinout velkou sílu. Značnou výhodou je velká rychlost balení a až o polovinu nižší spotřeba fólie. Těchto vlastností se využívá zejména u přepravních služeb, kde se balí obrovské množství zásilek na paletách.
Podstatné je však volit vhodnou tloušťku balicího materiálu. Ta by měla odpovídat hmotnosti balíků do 300 kg tloušťce 15 mikrometrů, u 600 kg již 20 mikrometrů a u přepravy zboží nad 800 kg musí být síla fólie 30 mikrometrů.