Vytříbená chuť na jazyku a povzbuzení mysli
Slivovice je základním destilátem Moravy a přilehlých oblastí. Oblíbená je však po celé České republice. Skládá se z ovoce, které se takzvaně pálí, a proto je často označována za pálenku. Ve střední Evropě je tato pochutina považována za rozmanitou a podmanivou. Své příznivce si našla v Evropě a pomalu se dostává i na západ od nás.
Řízná chuť
Ne nadarmo se říká, že dokáže pořádně člověka propláchnout a protáhnout. Stačí pár štamprlí a ucítíte její účinky. Jakýkoli typ mívá poměrně dost procent, většinou kolem 50 nebo 45.
Je považována za všelék. Její vůně patří mezi typické a nezaměnitelné. Rozhodně má říz a svůj vlastní styl. Jedná se o destilát ze švestek. Ovoce s peckou nebo bez ní se nechává zkvasit a následně se vyrobí destilát, který je v konečné fázi naředěn do podoby, jaká se považuje za nejlepší a nejchutnější.
Nezaměnitelná chuť i vůně
- Na jazyku chutná, není vůbec hutná.
- Jako jedna z mála je právě slivovice považována za český destilát. Díky tomu účinkovala již v mnohých českých filmech, kde ji právoplatně nazývají Slivovicí, a tím dodržují její historický původ.
- Možná jste to ani netušili, ale tato pálenka se u nás pálí od nepaměti. Již v dávné historii tomuto moku přikládali až magické účinky.
- Často se o ní říká, že dokáže uzdravit a slouží na různé neduhy.
- Ovšem stále se však jedná o alkohol.
- Ochutnat můžete různé značky.
- Výroba je jednoduchá.
- Kvašením ovoce – švestek, těch nejlepších docílíte vytříbené chuti. Následně se tato směs už pouze destiluje. Někteří lidé vybírají pecky, jiní je nechávají. Záleží na chuti každého jedince. Takzvaně pálit se může s peckami i bez nich. Jakmile vznikne destilát, ředí se na 45% či 50%. Může mít i více stupňů.
- Uložit se může do dubových sudů. Tímto způsobem se v některých případech skladuje. V sudech získá trochu jemnější chuť a krásnou zlatavou barvu.