Jedlá soda – osvědčený pomocník v domácnosti
Jedlou sodu jistě dobře znáte. Většinou se s ní setkáváme ve spojení s pálením žáhy, ale ve skutečnosti je příčinou pálení žáhy nedostatek přirozené kyseliny chlorovodíkové v žaludku a nadbytek odpadních kyselin (překyselení). Pravdou ovšem je, že tu jedlá soda zdraví působí alespoň jako dočasný neutralizační faktor. To však není jediný způsob, jak ji využít.
Vynikající absorbent – velice dobře se slučuje s různými chemickými látkami, absorbuje plyny i tekutiny a to je právě ten důvod, proč je tolik oblíbená. Je zároveň naprosto zdravotně nezávadná a bezpečná i pro děti, nemusíte s ní pracovat v rukavicích a dokonce se používá i jako součást přípravy některých pokrmů. Nejlevnější absorbent v domácnosti můžete přidávat do vody při namáčení prádla, čistit skvrny a nečistoty na koberci či čalounění, odstraňovat nejrůznější zápach, např. z odpadkových košů, z bot, ze zvířecí toalety, ze zvratků, ze zkažených potravin, z plísní a hniloby.
Reaguje i s tukem – vynikajícím způsobem rozpouští tuk, vytvoří s ním sloučeninu, kterou snadno odstraníte. Toho lze využít jako náhrady vlasového šamponu, hodí se pro koupele nohou s přídavkem mořské soli, hodí se pro umývání nádobí, sporáku, mikrovlnné trouby, okenních tabulí i rámů atd. Silnějšího účinku docílíte smícháním sody s obyčejným lihovým či jablečným octem.
Je levná – díky tomu, že jí pořídíte doslova za pár korun, a že je v přírodě velmi rozšířená a nejde tedy o nějaký vzácný prvek či sloučeninu, můžete jí mít doma slušnou zásobu. Využití jedlé sody je neuvěřitelně pestré a jen stěží se s ní některá jiná chemikálie v domácnosti může v tomto směru srovnávat. Není tedy problém nakoupit jí třeba na kilogramy, ale mějte na paměti, že je hydroskopická, tedy že se váže s vlhkostí a vodou a může tedy při dlouhodobém skladování ztvrdnout. To sice nemění její původní vlastnosti, ale musíte jí nejprve před použitím rozdrtit.