Jste až příliš úzkostliví?

Stres, obavy, strach a úzkost – to jsou nepříjemné pocity, které každý z nás musí v životě překonávat. Jsou vlastně třeba k tomu, abychom se dokázali vypořádat s mimořádnými situacemi, kdy se cítíme ohroženi.

Bojíme se o své blízké, máme strach z nemoci, prožíváme napětí při důležitých zkouškách. Strach je většinou racionální, má konkrétní příčinu. Až ta pomine, zmizí i naše obavy. Mnohem nepříjemnější může být úzkost, a to úzkost abnormální, která je neustálá, intenzivní a trvá i po odstranění vyvolávajícího podnětu.
 
NAUČTE SE ÚZKOST KONTROLOVAT
Je důležité naučit se:
·         relaxovat
·         správně dýchat (meditovat)
·         najít si vhodné cvičení či sport

Jinak Vás totiž můžou úzkostné stavy paralyzovat a vlastně připravit o jakoukoliv radost ze života. Váš vnitřní strach se stane nesnesitelným a může Vás vyřadit z normálního života. S úzkostí Vám dobře poradí psycholog nebo psychiatr, protože je celkem dobře léčitelná. Přitom lidé nevyhledávají pomoc, protože další jejich obavou je, že budou pokládáni za blázny. Je však naprosto zbytečné nechat se trápit.
 
KDYŽ VÁS OVLÁDNE PANIKA
Hodně lidí zažívá klaustrofobii nebo agorafobii – bojí se použít výtah, zažívají úzkost z velkého prostoru plného lidí nebo se bojí pavouků či výšek. Pokud pocity překročí určitou hranici, dramatické stavy začnou být podobné záchvatům, kdy si myslíme, že nám jde o život. A skutečně se objevují dýchací potíže, mdloby, závratě, zvracení a bolesti.

Do zvláštní kategorie pak spadají sociální fobie, které dle odborníků postihují až šestnáct procent lidí. Jde o strach z kontaktu s jinými osobami a nepřiměřená úzkost v situacích, kdy Vás ostatní pozorují.

K chorobným úzkostem jsou náchylnější introvertní lidé a ti, kteří zažili nějakou děsivou situaci, jež se jim stále vrací.

Co patří k léčbě:
1.      užívání léků (anxiolytika, antidepresiva)
2.      psychoterapie
3.      speciální relaxační trénink

You Might Also Like