Proč někteří lidé věří ve zlatá čísla
Asi každý z nás již slyšel o numerologii. Ta tvrdí, že budoucnost lze předvídat pomocí určitých čísel, jako je například datum narození daného člověka. Také tvrdí, že určité kombinace, zvané zlatá čísla vipcisla.cz, jsou obzvláště důležitá. Patří sem například číslo sedm, nebo z Bible známé 666. Proč tomu však lidé stále věří?
zlaté číslo 7
Odpověď musíme hledat v dávné historii. Již naši předkové se snažili najít smysl v událostech tohoto světa. Pomyšlení, že by vše bylo jen dílem náhody, pro ně bylo příliš. Tehdy ovšem neznali například zákony fyziky tak, jako máme my. Proto dávali světu smysl tak, jak to dokázali: přiřazovali jevy, které pozorovali, k tomu, co se dělo předtím. Zde také můžeme najít původ vzniku mnoha pranostik.
Je však jasné, že ne vždy toto spojování bylo správné. A to se týká i numerologie. Zajímavé však je, že zatímco některé praktiky podobné praktiky a pověry byly opuštěny, tento obor přežil dodnes. A i běžné lidé, kteří by vám řekli, že na něj nevěří, pokud byste se jich zeptali, se jím občas řídí.
Typický příklad najdeme třeba při sázení do loterie, kdy si lidé obvykle volí čísla, která pro ně mají nějaký význam, například datum narození, ať už své nebo někoho milovaného, datum svatby či jiné signifikantní události.
Dále to známe například u sázek v koňských dostizích, kdy někteří lidé vsadí na koně, který nese určité číslo, bez ohledu na to, co je to za zvíře či kdo je jeho žokej. Věří zkrátka, že mu to přinese štěstí. Toto chování má však původ jinde.
Jedná se o takzvané pověrčivé chování, kdy si v mysli podvědomě vytvoříme spojení mezi dvěma úkony a pak se podle něj chováme, ač to nemá smysl. Příkladem může být například, když mačkáme tlačítko na přechodu, přestože jej už dávno zmáčkl někdo před námi. Podobné je to s dveřmi od výtahu. A pokud nám například kůň nesoucí toto číslo jednou či dvakrát vyhrál, pak jsme mnohem více nakloněni tomu si na to samé číslo opět vsadit.
Jak je vidět, víra v čísla je rozšířena mnohem více, než by se na první pohled zdálo. Je dobré si to uvědomit a podle toho také jednat. Koneckonců, z vědeckého hlediska je to nesmysl.