Výroba krmiv pro zvířata
Pokud sledujete informace o světě kolem sebe, víte, že potraviny jsou běžně falšované a chemizované. Vše se nahrazuje podobným levnějším, ale škodlivějším a což teprve krmiva! Potravinářské giganty ovládají trh i reklamu a krmivo pro zvířata se pro ně stalo vítaným produktem, kde se dá s vysokým ziskem prodat všemožný odpad. Stačí nežádoucí chutě a pachy zastřít a přidat chuťovou přitažlivost až návykovost.
SEZNAM SUROVIN JE ZÁKLAD
Každý výrobce je povinen na obale krmiva uvádět deklarace a ty je nutné číst a porovnávat. Jsou to tři skupiny informací:
· složení (seznam surovin v sestupné řadě podle množství)
· doplňkové látky (vitamíny, minerály, chemické přísady)
· analytické složky (procenta obsahů výživových složek)
Pro posouzení kvality produktu je nejdůležitější jehosložení. Zde jedině získáme jistotu, že krmivo obsahuje normální výživové složky. Víme například, že kočičí granule plné obilovin naší kočce nijak neprospějí – ona je přece masožravec! Je tedy nutné vědět, co v krmivech nechceme a najít si taková, která jsou vyráběná klasicky z tradičních kvalitních surovin. Naštěstí existují ještě poctiví výrobci, my však musíme vědět a rozlišovat.
BUĎTE INFORMOVANÍ A VE STŘEHU!
Triky některých výrobců jsou velmi šikovné:
· Pokud vidíte na deklaraci pouze: „vedlejší suroviny rostlinného a živočišného původu“, zpozorněte, protože zde může být použito cokoliv.
· Ani vyšší cena není žádnou zárukou kvalitního produktu. Právě naopak – navoněný odpad se může prodávat za nejvyšší cenu.
· Často jsou také zneužívána dobrá jména kdysi kvalitních značek, které pohltily nadnárodní společnosti. Proto sledujte, zda se nezměnil výrobce.
· Někdy dojde ke změně receptury, ale lákavý obal zůstává stejný, protože se vyrobil dopředu.
Nenechte se oklamat a pamatujte, že Vaše zvíře vyžaduje naturální, holistickou stravu a nikoliv její náhražku!